Jak wygląda proces podczas wydawania zamienników leków przepisanych pacjentowi na e-Receptę?

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

Zamienniki leków wciąż są przez pacjentów demonizowane zupełnie niepotrzebnie. Farmaceuta, proponując pacjentowi zamiennik ma obowiązek wymienić lek na inny, który będzie miał takie samo działanie jak lek docelowy.

 

Definicja zamiennika leku

Zamiennik leku, zwany również lekiem generycznym lub substytutem. Lek ten zawiera tę samą substancję czynną, dawkowanie, formę farmaceutyczną i drogę podania, co lek oryginalny, który posiadał już zarejestrowaną nazwę handlową. Zamienniki leków są wprowadzane na rynek po upływie okresu ochrony patentowej leku oryginalnego.

Zamienniki leków są równie skuteczne i bezpieczne jak leki oryginalne, ponieważ muszą spełniać takie same normy jakości i składu, jak również przechodzić rygorystyczne badania i oceny przed dopuszczeniem do obrotu. Różnią się jednak od leków oryginalnych pod względem nazwy handlowej, wyglądu, opakowania oraz często ceną, ponieważ zamienniki są zazwyczaj tańsze, co przyczynia się do większej dostępności i obniżenia kosztów terapii dla pacjentów. Ważne jest, aby zamienniki leków były przepisywane na e-Receptę i stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, tak samo jak leki oryginalne.

 

Zamiennik leków w aptece

Pacjenci powinni wiedzieć, że warto pytać o zamienniki leków, ponieważ najczęściej są one tańsze, niż leki przepisane przez lekarza. Co warto wiedzieć o samej wizycie w aptece? Przede wszystkim:

Pacjent nie może skorzystać z zamienników leków w przypadku, gdy lekarz na e-Recepcie zostawi adnotację: „NZ – NIE ZAMIENIAĆ”.

 

Zmiana leków bez konsultacji?

Żaden pacjent nie powinien samodzielnie zmieniać leków, jeśli nie skonsultował ich z lekarzem w gabinecie lub nie skorzystał z konsultacji online na platformie medycznej. Pacjenci muszą pamiętać, że zmiana dawki, nawet ta niewielka może mieć istotny wpływ na proces leczenia.

ereceptae-Recepta